الگوریتم PSO : همه چیز درباره الگوریتم توده ذرات

الگوریتم PSO یا توده ذرات ، که به آن الگوریتم اجتماع پرندگان نیز گفته میشود مخفف عبارت Particle Swarm Optimization است ، که در سال 1995 توسط ابرهارت و کندی معرفی شد.

آنچه در آموزش الگوریتم توده ذرات خواهیم خواند :

  • مقدمه ای در خصوص الگوریتم PSO : آشنایی با الگوریتم pso
  • تاریخچه الگوریتم pso : الگوریتم pso چیست؟
  • مقاله اصلی الگوریتم pso
  • شبه کد الگوریتم pso
  • فلوچارت الگوریتم pso
  • فرموله بندی الگوریتم pso
  • دانلود رایگان کد الگوریتم pso

آشنایی با الگوریتم توده ذرات یا PSO 

الگوریتم فراابتکاری pso یک الگوریتم بهینه سازی مبتنی بر جمعیت است که در سال 1995 توسط جیمز کندی و ابرهارت معرفی شد. کندی و ابرهارت در مقاله ای با عنوان “Particle Swarm Optimization” برای اولین بار یک الگوریتم مبتنی بر توده یا جمعیت را معرفی کردند.

الگوریتم آنها با بکارگیری الگوی رفتار تعاملی و مشارکتی توده ها ، برای رسیدن به حالت های ایده آل تر و بهتر در محاسبات تکاملی ، بدست آمد . در این الگو ، هر فرد جمعیت هم یک معلم است و هم یک دانش آموز است . یعنی که هر فرد ، دانش و تجربیات خود را هم به اطرافیان خود می آموزد و هم از دانش اطرافیان خود بهره میگیرد.

الگوریتم PSO چیست؟ تاریخچه الگوریتم PSO

در دهه 90 میلادی دو دانشمند بنام های کندی و ابرهارت تحقیقاتی را در حوزه روانشناسی اجتماعی و پردازش تکاملی انجام دادند ، آنها  در طی مطالعاتشان به نکات جالبی در مورد پرواز پرندگان رسیدند.

 

الگوریتم ازدحام ذرات یا pso

 این دو نفر مشاهده کردند که جهت پرواز و حرکت پرندگان، در مدت کوتاهی پراکنده سپس متمرکز میشود و یا تغییر می کند.

این حرکت پرندگان آنها را به فکر فرو برد. آنها بعد از جمع آوری مشاهدات خود ، به این نتیجه رسیدند که : گامهای پروازی همه دسته های پرندگان درحالت کلی ثابت است ، و در تمامی لحظات یک فاصله ی مناسب بین هر پرنده با پرنده ی دیگر حفظ می شود.

کندی و ابرهارت دست به بررسی رفتار سایر حیوانات مانند ماهی ها ، مورچه ها و غیره زدند ، و در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک الگوی اشتراک گذاری اطلاعات در بین این موجودات وجود دارد.

در نهایت کندی و ابرهارت ، با جمع بندی رفتار اجتماعی موجودات مختلف که بصورت توده ای و جمعی زندگی میکنند ، و با فرموله سازی و مدلسازی رفتار آنها ، در سال 1995 الگوریتم توده ذرات را معرفی و منتشر کردند.

مقاله اصلی الگوریتم pso را که در سال 1995 منتشر شده است را میتوانید در لینک زیر مطالعه کرده یا دانلود کنید:

مشاهده مقاله لاتین pso

عبارت Swarm در زبان انگلیسی به اجتماع دسته انبوهی از جانوران و حشرات اشاره می کند. در زیر یک swarm از ماهی ها را می بینید. منبع ویکیپدیا

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *