الگوریتم PSO : همه چیز درباره الگوریتم توده ذرات

الگوریتم PSO یا توده ذرات ، که به آن الگوریتم اجتماع پرندگان نیز گفته میشود مخفف عبارت Particle Swarm Optimization است ، که در سال 1995 توسط ابرهارت و کندی معرفی شد.

آنچه در آموزش الگوریتم توده ذرات خواهیم خواند :

  • مقدمه ای در خصوص الگوریتم PSO : آشنایی با الگوریتم pso
  • تاریخچه الگوریتم pso : الگوریتم pso چیست؟
  • مقاله اصلی الگوریتم pso
  • شبه کد الگوریتم pso
  • فلوچارت الگوریتم pso
  • فرموله بندی الگوریتم pso
  • دانلود رایگان کد الگوریتم pso

آشنایی با الگوریتم توده ذرات یا PSO 

الگوریتم فراابتکاری pso یک الگوریتم بهینه سازی مبتنی بر جمعیت است که در سال 1995 توسط جیمز کندی و ابرهارت معرفی شد. کندی و ابرهارت در مقاله ای با عنوان “Particle Swarm Optimization” برای اولین بار یک الگوریتم مبتنی بر توده یا جمعیت را معرفی کردند.

الگوریتم آنها با بکارگیری الگوی رفتار تعاملی و مشارکتی توده ها ، برای رسیدن به حالت های ایده آل تر و بهتر در محاسبات تکاملی ، بدست آمد . در این الگو ، هر فرد جمعیت هم یک معلم است و هم یک دانش آموز است . یعنی که هر فرد ، دانش و تجربیات خود را هم به اطرافیان خود می آموزد و هم از دانش اطرافیان خود بهره میگیرد.

الگوریتم PSO چیست؟ تاریخچه الگوریتم PSO

در دهه 90 میلادی دو دانشمند بنام های کندی و ابرهارت تحقیقاتی را در حوزه روانشناسی اجتماعی و پردازش تکاملی انجام دادند ، آنها  در طی مطالعاتشان به نکات جالبی در مورد پرواز پرندگان رسیدند.

 

الگوریتم ازدحام ذرات یا pso

 این دو نفر مشاهده کردند که جهت پرواز و حرکت پرندگان، در مدت کوتاهی پراکنده سپس متمرکز میشود و یا تغییر می کند.

این حرکت پرندگان آنها را به فکر فرو برد. آنها بعد از جمع آوری مشاهدات خود ، به این نتیجه رسیدند که : گامهای پروازی همه دسته های پرندگان درحالت کلی ثابت است ، و در تمامی لحظات یک فاصله ی مناسب بین هر پرنده با پرنده ی دیگر حفظ می شود.

کندی و ابرهارت دست به بررسی رفتار سایر حیوانات مانند ماهی ها ، مورچه ها و غیره زدند ، و در نهایت به این نتیجه رسیدند که یک الگوی اشتراک گذاری اطلاعات در بین این موجودات وجود دارد.

در نهایت کندی و ابرهارت ، با جمع بندی رفتار اجتماعی موجودات مختلف که بصورت توده ای و جمعی زندگی میکنند ، و با فرموله سازی و مدلسازی رفتار آنها ، در سال 1995 الگوریتم توده ذرات را معرفی و منتشر کردند.

مقاله اصلی الگوریتم pso را که در سال 1995 منتشر شده است را میتوانید در لینک زیر مطالعه کرده یا دانلود کنید:

مشاهده مقاله لاتین pso

عبارت Swarm در زبان انگلیسی به اجتماع دسته انبوهی از جانوران و حشرات اشاره می کند. در زیر یک swarm از ماهی ها را می بینید. منبع ویکیپدیا

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.