حراج!

الگوریتم گرده افشانی گل یا الگوریتم Flower Pollination Algorithm که به اختصار به آن الگوریتم FPA گفته میشودT یک الگوریتم الهام گرفته از طبیعت است که از رفتار گرده افشانی گل ها توسط زنبورها الهام گرفته شده است.

الگوریتم گرده افشانی گل در سال 2012 توسط یانگ ارائه گردیده است.

گرده افشانی گل ها یک فراینده جذاب در طبیعت می باشد . ویژگی های تکاملی ای را میتوان در این رفتار مشاهده کرد که قابل استفاده برای طراحی یک الگوریتم بهینه سازی جدید می باشند.

 

ویژگی های فراینده گرده افشانی گل ها

تخمین زده میشود که بیش از 250 هزار گونه مختلف از گیاهان گلدار در طبیعت جود دارد که حدود 80 درصد از کل گیاهان را گیاهان گل دار تشکیل میدهند.

گل دهی گیاهان طی بیش از 125 میلیون سال تکامل یافته است و گل ها به گیاهانی موثر در طبیعت تبدیل شده اند، و نمیتوان جهان را بدون گل ها تصور کرد.

هدف اصلی یک گل در نهایت تولید مثل از طریق گرده افشانی می باشد.

گرده افشانی گل معمولا با انتقال گرده همراه می باشد و این انتقال اغلب مرتبط است به گرده افشان هایی ماننده حشرات ، پرندگاه، خفاش ها و سایر حیوانات.

در حقیقت، گیاهان و حشرات به صورت مشترک یک همکاری تکامل یافته و تخصصی برای گرده افشانی را انجام میدهند.

بعنوان مثال، برخی از گل ها تنها میتوانند جذب کنند و توانایی پرکنده گردن گرده را ندارند و عمل گرده افشانی آنها کاملا وابسته به گونه های خاصی از حشرات می باشد.

 

کد الگوریتم گرده افشانی گل ها یا به اختصار الگوریتم FPA در متلب و با توجه به مقاله اصلی آن یعنی مقاله

“Flower Pollination Algorithm for Global Optimization”

نوشته شده است و بر روی تابع Sphere تست شده است.

تابع sphere یک تابع شناخته شده و به اصطلاح بنچ مارک در مسائل بهینه سازی می باشد و از جمله توابعی هست که برای محک کردن میزان قدرت الگوریتم های تکاملی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

شبه کد الگوریتم گرده افشانی گل ها بصورت زیر می باشد:

الگوریتم گرده افشانی گل ها

همچنین کد به نحوی نوشته شده است که براحتی بتوان تابع هدف را تغییر داد و کد را برای مسائل مختلف استفاده کرد.

 

فلوچارت الگوریتم گرده افشانی گل ها نیز بصورت زیر می باشد:

فلوچارت الگوریتم گرده افشانی گل ها

ویژگی های کد الگوریتم گرده افشانی گل ها

کد الگوریتم گرده افشانی گل ها در متلب نوشته شده است و به همراه کد متلب، که قابل اجرا در نرم افزار متلب می باشد یک فایل پی دی اف 12 صفحه ای  نیز وجود دارد که تمامی بخش های کد را به صورت خط به خط توضیح میدهد کد را به شما آموزش میدهد.

 

جهت دریافت کد متلب الگوریتم گرده افشانی گل ها یا الگوریتم FPA به راحتی و آنلاین خریداری کنید و به محض پرداخت ، دانلود کنید.

 

تیم برنامه نویسی هوشمند (وب سایت matlab24.ir) آماده همکاری در انجام انواع پروژه ها، و مشاوره پایان نامه می باشد. کافی است با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

1 دیدگاه برای کد متلب الگوریتم FPA ، گرده افشانی گل ها

  1. متلب مارکت (خریدار محصول)

    خوب بود ممنون

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *