الگوریتم مرغ آلاچیق سازی یک الگوریتم فراابتکاری جدید است که مورد استقبال دانشجویان و محققان قرار گرفته است. ما در ادامه کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO یا الگوریتم Satin bowerbird optimizer را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا الگوریتم SBO در سال ۲۰۱۷ در مقاله ای با نام:

Satin bowerbird optimizer: A new optimization algorithm to optimize ANFIS for software development effort estimation در یکی از ژورنالهای معتبر ISI معرفی شد.  الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO یا Satin bowerbird optimizer، یک الگوریتم فرا ابتکاری الهام گرفته از طبیعت است که رفتار مرغ های آلاچیق ساز را تقلید میکند.

الگوریتم مرغ آلاچیق ساز

در الگوریتم SBO پرنده نر بالغ شروع به ساختن آلاچیق با مواد مختلف در محل خود میکند.و آلاچیق های ساخته شده را با مواد مختلف تزئین میکنند تا زیباتر شوند و از این ترفند برای جذب پرنده ماده و جفت گیری استفاده میکنند .  پرنده ماده آلاچیق های مختلف را بازدید میکند و بر اساس میزان زیبایی آلاچیق و حرکات نمایشی نرها به سمت آنها جذب میشوند. به این نکته توجه داشته باشید که پرنده های نر از غریزه طبیعی خود استفاده میکنند و از سایر مردها نیز برای ساخت آلاچیق تقلید میکنند.

بر اساس اصول زندگی مرغ آلاچیق ساز، الگوریتم SBO در چند مرحله به شرح زیر سازمان دهی شده است:

۱- ساخت یک مجموعه از آلاچیق های تصادفی

۲- محاسبه احتمال هر عضو از جمعیت یا هر آلاچیق

۳- نخبه گرایی و انتخاب بهترین آلاچیق ها

۴- تعیین کردن تغییرات جدید در هر بعد از مکان آلاچیق

۵- جهش و تغییر ناگهانی در تزیین آلاچیق

ما بر اساس ۵ اصل مرحله فوق و بر اساس مفاهیم و ورال کار گفته شده در مقاله اصلی ، الگوریتم SBO را در متلب پیاده سازی کرده ایم و به همراه توضیحات خط به خط برای دانلود در سایت قرار داده ایم.

در کد الگوریتم SBO ما تابع Sphere را بعنوان تابع هدف در نظر گرفته ایم و با الگوریتم SBO نقطه بهینه این تابع را پیدا کرده ایم. تابع Sphere یکی از توابع محک معروف در زمینه بهینه سازی می باشد و شکل آن بصورت زیر می باشد

کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز

همچنین بیان و فرمول ریاضی تابع Sphere نیز بصورت زیر می باشد:

کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز

در کد الگوریتمSBO تابع Sphere را بعنوان تابع هدف در نظر گرفته ایم و آن را بهینه کرده ایم. نتیجه بهینه سازی تابع sphere با الگوریتم SBO نیز در تصاویر نمایش داده شده است.

 

تصویر فوق نمونه ای از خروجی کد متلب الگوریتم SBO می باشد. علاوه بر این که به نحوی نوشته شده است که با کوچکترین تغییرات ممکن میتوانید از این کد برای بهینه کردن انواع توابع مختلف و در کاربردهای گوناگون استفاده کنید

برای دانلود کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق سازی یا الگوریتم SBO از بخش زیر اقدام کرده و بصورت آنلاین کد متلب و فایل pdf شامل توضیحات خط به خط کد را دریافت کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کد متلب الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا SBO | دانلود کد الگوریتم SBO با توضیح خط به خط فارسی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *