الگوریتم مرغ آلاچیق ساز یا الگوریتم SBO  که نام کامل آن Satin bowerbird optimizer می باشد یک الگوریتم تکاملی جدید می باشد که در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است.

مرغ های آلاچیق نر برای جلب توجه ماده‌ها،لانه می‌سازند، وسایل تزیینی جمع می‌کنند،‌ تزیینات را در لانه و اطراف آن می‌چینند و با رسیدن ماده برایش نمایش هم اجرا می‌کنند،‌ اما ماده ها سخت‌گیرند.

آشنایی با الگوریتم مرغ آلاچیق ساز

نرهای ۱۷ گونه از ۲۰ گونه شناخته شده مرغ‌های آلاچیق، برای جلب توجه ماده‌ها لانه می‌سازند. آن‌ها حتی لانه‌ای را که ساخته‌اند، تزیین هم می‌کنند. آن‌ها ممکن است از هر وسیله‌ای برای تزیین استفاده کنند،‌ حتی از قوطی‌های خالی نوشابه که انسان‌ها روی زمین رها کرده‌اند.

نرها همه این کارها را برای رقابت با نرهای دیگر و جلب نظر ماده‌ها انجام می‌دهند و برای این کار وقت زیادی صرف می‌کنند. آن‌ها تمام چیزهایی را که جمع کرده‌اند با دقت کنار هم می‌چینند.

این پرنده در نوع خود یک دکوراتور است و بی‌اغراق خود کار دکوراسیون را انجام می‌دهد. او برای ساخت لانه از هیچ تلاشی مضایقه نکرده و آن را به بهترین نحو ممکن و به طور باورنکردنی تزیین می‌کند.

برای این کار از اشیاء روشن و جذاب استفاده کرده و مدت‌ها طول می‌کشد تا از داخل جنگل اشیاء یک رنگ و روشن را انتخاب و با زحمت بسیار به لانه آورد. جالب است موارد انتخابی او معمولا یک رنگ است و او مرتب وسایل را جا‌به‌جا و با ظرافت و سلیقه هر چه تمام چیدمان می‌کند. این کار ساعت‌ها طول می‌کشد تا بالاخره به نتیجه دلخواه رسیده، احساس رضایت کند.

الگوریتم SBO یا Satin bowerbird optimizer با الهام گرفتن از زندگی و روش لانه سازی و جذب جنس ماده در مرغ های آلاچیق ساز و در مقاله ای با عنوان :Satin bowerbird optimizer: A new optimization algorithm to optimize ANFIS for software development effort estimation

در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است .

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “الگوریتم مرغ آلاچیق ساز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *