در این پست الگوریتم بهینه سازی سنجاقک یا Dragon Algorithm که به اختصار به آن الگوریتم DA گفته میشود را معرفی خواهیم کرد. الگوریتم بهینه سازی سنجاقک یا الگوریتم DA در سال ۲۰۱۵ توسط میرجلیلی معرفی و منتشر شده است. الگوریتم سنجاقک در دسته الگوریتم های بهینه سازی الهام گرفته از طبیعت قرار میگیرد که ایده آن از رفتار سنجاقک ها در شکار غذا و طعمه الهام گرفته شده است.

 

مقدمه ای در خصوص سنجاقک ها:
سنجاقک ها حشراتی فانتزی هستند و نزدیک به ۳۰۰۰ گونه مختلف از این حشره در جهان وجود دارد. همانطور که در شکل زیر نشان داده دشده است چرخه زندگی یک سنجاقک دو نقطه عطف دارد: نوزادی و بزرگ سالی. سنجاقک ها بخش زیادی از عمر خود را در مرحله نوزادی سپری میکنند و برای ورود به مرحله بزرگسالی تحت عمل دگرگونی قرار میگیرند.

واقعیت جالب در مورد سنجاقک ها رفتار ازدحامی منحصر به فرد و نادر این حشره می باشد .توده سنجاقک ها تنها برای دو هدف شکل میگیرد : شکار و مهاجرت. که شکار را توده استاتیک یا تغذیه می نامند و مهاجرت را توده داینامیک یا مهاجر می نامند.

الگوریتم بهینه ساز سنجاقک با الهام گرفتن از رفتار سنجاقک ها در شکار طعمه ایجاد شده است.

برای شبیه سازی رفتار هوشمندانه سنجاقک ها ، سه اصل اولیه از توده های حشرات را که توسط رینولد پیشنهاد شده اند به نام های Separation و Alignment و Cohesion و همچنین دو مفهوم جدید دیگر بنام جاذبه به سمت غذا و دافعه از دشمن در نظر گرفته شده است.

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

در صورت نیاز به انجام پروژه های مختلف یا مشاوره در پایان نامه با الگوریتم سنجاقک با ما در تماس باشید.

 

 

 

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “الگوریتم بهینه ساز سنجاقک : کد متلب الگوریتم سنجاقک با فایل توضیحات خط به خط”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *