الگوریتم بهینه سازی سنجاقک یا الگوریتم DragonFly Algorithm که به اختصار به آن الگوریتم DA گفته میشود یک الگوریتم تکاملی الهام گرفته از طبیعت است که رفتار سنجاقک ها را شبیه سازی میکند و در سال ۲۰۱۵ ارائه شده است.

برای فهم الگوریتم سنجاقک نیاز هست که مقدمه ای در مورد سنجاقک ها و زندگی آنها گفته شود : سنجاقک حشره ای از راسته سنجاقک سانان یا Odonata می باشد . این راسته از حشرات یکی از قدیمی ترین گروه حشرات بالدار می باشد. سریعترین حشره پرنده از نظر سرعت نیز Odonata که یک گونه ای از سنجاقک های استرالیایی است می باشد . سنجاقک ها با توجه به نحوه زندگی در مراحل نوزادی (لاروی) و بلوغ و همچنین خصوصیت شکارگری ، دارای شرایط اختصاصی و اندامهای شکارگر ویژه ای می باشند. شکل پاهای این حشره به صورت سبد در آمده است تا راحت تر شکار را در بر بگیرد و قطعات دهانی این حشره نیز به صورت جونده بسیار قوی می باشد. سنجاقک های شکارچیان سریعی هستند که طعمه خود را در هوا شکار میکنند آنها به طور استثنایی قدرت دید بالایی دارند و میتوانند حشرات در حال پروار را تعقیب کنند و با کمک پاهای تیغه دار خود شکار را به راحتی در هوا بگیرند.پاهای سنجاقک شکل سبدی مانندی دارد که برای تمرکز بیشتر بر روی طعمه کاربرد دارد.

 

الگوریتم بهینه سازی DA

الگوریتم DA فرایند بهینه سازی را با ایجاد یک مجموعه از راه حل های تصادفی برای مسئله بهینه سازی داده شده شروع میشود. در حقیقت، برداریهای موقعیت و گام مربوط به سنجاقک ها بصورت تصادفی و با توجه به حد پایین و بالای متغیرها مقداردهی اولیه میشوند. در هر تکرار، بهترین موقعیت و گام هر سنجاقک با استفاده از روابط ۳٫۷ و ۳٫۸ و ۳٫۶ بروزرسانی میشود. برای بروز کردن بردارهای X و DX ، همسایگی هر سنجاقک با محاسبه کردن فاصله اقلیدسی بین همه سنجاقک ها و انتخاب N تای آنها صورت میگیرد. فرایند بروزرسانی موقعیت بصورت تکرارشوند ادامه می یابد تازمانی که شرط توقف برآورده شود. شبه کد الگوریتم DA در شکل زیر آورده شده است.

 

شبه کد الگوریتم سنجاقک :

فایل آموزش الگوریتم سنجاقک:

ما در این فایل آموزشی که بصورت یک فایل pdf می باشد مفاهیم الگوریتم سنجاقک  و نحوه کار الگوریتم را آموزش میدهیم. این فایل آموزشی شامل موارد زیر می باشد:

۱- مقدمه: (سنجاقک ها در طبیعت)

۲- بررسی و شرح ۵ اصل زندگی سنجاقک ها

  • – Separation یا تفکیک : که اشاره به اجتناب از برخورد یک فرد با سایر افراد همسایه دارد

– Alignment یا ترازبندی : که نشان دهنده تنظیم سرعت افراد با توجه به سایر افراد همسایه می باشد

– Cohesion یا انسجام: که اشاره به تمایل افراد به سمت مرکز تقل همسایه ها دارد.

-Attraction یا جذب شدن به سمت منبع غذایی

-Distraction (گیجی) یا فرار از دشمن

  • نحوه کار الگوریتم و فرمولهای مورد نیاز  برای بروزرسانیم وقعیت سنجاقک های مصنوعی و بهینه کرد ن مسئله

۳- شبه کد الگوریتم سنجاقک

۴- مراحل اجرای الگوریتم سنجاقک

 

فایل آموزش الگوریتم سنجاقک در ۱۳ صفحه می باشد و برای تهیه آن از مقاله اصلی و بیس الگوریتم سنجاقک به نام

Dragonfly algorithm: a new meta-heuristic optimization technique for solving single-objective, discrete, and multi-objective problems

استفاده شده است.

جهت دانلود فایل آموزش الگوریتم سنجاقک یا الگوریتم DA بصورت آنلاین فایل آموزش الگوریتم سنجاقک را خریداری و دانلود کنید.
کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

همچنین میتوانید کد متلب الگوریتم سنجاقک یا الگوریتم DA را به همراه فایل pdf توضیحات خط به خط کد را نیز با کلیک بر روی دکمه زیر خریداری و دانلود کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش الگوریتم سنجاقک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *